PB114006
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PB114006
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 60 mA
Coil Resistance 100 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 0.6 VDC
Product Status Active
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Relay Type General Purpose
Series PB, SCHRACK
Operate Time 10 ms
Coil Voltage 6VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 4.5 VDC