PBC-012A1M7
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PBC-012A1M7
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 12A 220V
User Guide
Operating Temperature -5°C ~ 40°C
Coil Power 9.4VA
Switching Voltage 380VAC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage 44 VAC
Series PBC
Coil Voltage 220VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Copper Nickel (AgCuNi)
Must Operate Voltage 187 VAC