PBC-080A3F
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PBC-080A3F
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 80A 110V
User Guide
Operating Temperature -5°C ~ 40°C
Coil Power 32VA
Switching Voltage 380VAC - Max
Contact Rating (Current) 80 A
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage 22 VAC
Series PBC
Coil Voltage 110VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 93.5 VAC