PBLC-3R8/100MA2
Tecate Group
Product No:
PBLC-3R8/100MA2
Manufacturer:
Tecate Group
Description:
CAP LITH HYBRID 100F 20% 3.8V
User Guide
Operating Temperature -15°C ~ 70°C
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±20%
Termination Wire Leads
Lead Spacing -
Voltage - Rated 3.8 V
Mounting Type User Defined
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Series PBLC™
Package / Case Radial, Can
Mfr Tecate Group
Capacitance 100 F