PCT3.3/20CK
Nemco
Product No:
PCT3.3/20CK
Manufacturer:
Nemco
Description:
CAP TANT 3.3UF 10% 20V 2312
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) 0.102" (2.60mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 20 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. -
Series PCT
Type Molded
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Mfr Nemco
Capacitance 3.3 µF