PCX1D181MCS1GS
Nichicon
Product No:
PCX1D181MCS1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 180UF 20% 20V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 20 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Series PCX
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 180 µF