Home / Microprocessors / PCX755CVZFU400LE
minImg
PCX755CVZFU400LE
Microchip Technology
Product No:
PCX755CVZFU400LE
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
360-PBGA (25x25)
Description:
IC MPU 400MHZ 360BGA
User Guide
Core Processor PowerPC
Display & Interface Controllers -
Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)
Speed 400MHz
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 360-PBGA (25x25)
Series -
Package / Case 360-BBGA Exposed Pad
Additional Interfaces -
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Ethernet -
Mfr Microchip Technology
RAM Controllers -
Voltage - I/O 2.5V, 3.3V