PDB181-E415K-503B
Bourns Inc.
Product No:
PDB181-E415K-503B
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 50K OHM 1/5W CARBON LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Number of Turns 1
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Temperature Coefficient -
Mounting Type Panel Mount
Rotation 300°
Product Status Active
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Series Pro Audio PDB18
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm)