PEM2-S5-D12-S
CUI Inc.
Product No:
PEM2-S5-D12-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
User Guide
Voltage - Input (Max) 5.5V
Product Status Active
Current - Output (Max) 83.3mA, 83.3mA
Voltage - Input (Min) 4.5V
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Efficiency 84%
Mfr CUI Inc.
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.28" W x 0.39" H (19.6mm x 7.0mm x 10.0mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Power (Watts) 2 W
Series PEM2-S (2W)