PF0560.103NL
Pulse Electronics
Product No:
PF0560.103NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
FIXED IND 10UH 3.8A 35 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 35mOhm Max
Inductance 10 µH
Series PF0560NL
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 25MHz