Home / Stepper Motors / PG15S-K20-HHF0
minImg
PG15S-K20-HHF0
NMB Technologies Corporation
Product No:
PG15S-K20-HHF0
Description:
15MM DIAMETER PM STEP MOTOR 1:64
User Guide
Operating Temperature -
Diameter - Shaft 0.197" (5.00mm)
Rotor Inertia -
Termination Style Wire Leads
Steps per Revolution 2048
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 100 mA
Voltage - Rated 15VDC
Coil Resistance 10 Ohms
Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Mounting Hole Spacing 0.787" (20.00mm)
Product Status Active
Length - Shaft and Bearing 0.354" (9.00mm)