Home / TVS Diodes / PGSMAJ12CA F3G
minImg
PGSMAJ12CA F3G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
PGSMAJ12CA F3G
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.1A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V