Home / TVS Diodes / PGSMAJ14AHE3G
minImg
PGSMAJ14AHE3G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
PGSMAJ14AHE3G
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.2A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V