Home / TVS Diodes / PGSMAJ48CA M2G
minImg
PGSMAJ48CA M2G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
PGSMAJ48CA M2G
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.2A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, PGSMAJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V