PHA.1B.302.CYMD42
LEMO
Product No:
PHA.1B.302.CYMD42
Manufacturer:
LEMO
Description:
LBR KEYA 2C CHR 4.2MM D
User Guide
Cable Opening 0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 15A
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 302
Mfr LEMO
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Material Bronze
Features Backshell
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 250°C