PHC1335150KN
Nichicon
Product No:
PHC1335150KN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM 15UF 10% 330VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.142" Dia x 1.732" L (29.00mm x 44.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.4 mOhms
Ratings -
Series PHC
Voltage Rating - DC 330V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 220V
Mfr Nichicon
Capacitance 15 µF