PHG.0K.304.CYMC40Z
LEMO
Product No:
PHG.0K.304.CYMC40Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
LKR KEYG 4C CHR 4.0MM C
User Guide
Cable Opening 0.142" ~ 0.157" (3.60mm ~ 4.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7A
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 304
Mfr LEMO
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Material Bronze
Features Backshell
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C