PHG.1B.305.CLLM31Z
LEMO
Product No:
PHG.1B.305.CLLM31Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.106" ~ 0.122" (2.70mm ~ 3.10mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 9A
Contact Finish Thickness - Mating 59.0µin (1.50µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 305
Mfr LEMO
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Material Bronze
Features Backshell
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 250°C