PIC14000-20I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC14000-20I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 192 x 8
Number of I/O 20
Peripherals POR, Temp Sensor, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 14
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters Slope A/D
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 6V