PIC16C55-10/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16C55-10/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 10MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 25 x 8
Number of I/O 20
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 28-PDIP
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 28-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V