PIC16C621-20/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16C621-20/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
18-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 80 x 8
Number of I/O 13
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 18-SOIC
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 6V