PIC16F1458-I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1458-I/P
Package:
20-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 48MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 17
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters A/D 9x10b; D/A 1x5b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V