PIC16F628-04E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16F628-04E/P
Package:
18-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 4MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 224 x 8
Number of I/O 16
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 18-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity UART/USART
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V