Home / Microcontrollers / PIC16LF818T-I/SS
minImg
PIC16LF818T-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF818T-I/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 10MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 16
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Data Converters A/D 5x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V