PIC17C44-33I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC17C44-33I/P
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 16KB OTP 40DIP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 33MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 454 x 8
Number of I/O 33
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 40-PDIP
Series PIC® 17C
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V