PIC18F2439-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC18F2439-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 28SOIC
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 640 x 8
Number of I/O 21
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 28-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 12KB (6K x 16)
Data Converters A/D 5x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V