Home / Microcontrollers / PIC18F27Q10-E/ML
minImg
PIC18F27Q10-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC18F27Q10-E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28QFN
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 64MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 3.53K x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® XLP™ 18Q
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V