Home / Microcontrollers / PIC18F55K42T-I/PT
minImg
PIC18F55K42T-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18F55K42T-I/PT
Package:
48-TQFP-EP (7x7)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48TQFP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 64MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 44
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 48-TQFP-EP (7x7)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 18K
Package / Case 48-TQFP Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Data Converters A/D 43x12b; D/A 1x5b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V