Home / Microcontrollers / PIC18F66K90-E/PT
minImg
PIC18F66K90-E/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18F66K90-E/PT
Package:
64-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 64MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 4K x 8
Number of I/O 53
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® XLP™ 18K
Package / Case 64-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Data Converters A/D 16x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V