Home / Microcontrollers / PIC24F32KA304T-I/PT
minImg
PIC24F32KA304T-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24F32KA304T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 39
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series PIC® XLP™ 24F
Package / Case 44-TQFP
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (11K x 24)
Data Converters A/D 16x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V