Home / Microcontrollers / PIC24FJ128GL302-I/ML
minImg
PIC24FJ128GL302-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ128GL302-I/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28QFN
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 21
Peripherals DMA, LCD, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Data Converters A/D 9x10/12b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V