PKN0.25BK200
Techflex
Product No:
PKN0.25BK200
Manufacturer:
Techflex
Description:
EXPAND SLEEVING 1/4" X 200' BLK
User Guide
Operating Temperature -70°C ~ 260°C
Color Black
Material -
Liquid Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Flexo® PEEK®
Type Sleeve
Length 200' (60.96m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.250" (6.35mm)
Mfr Techflex
Environment Protection Corrosion Resistant, Environment Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection -
Wall Thickness 0.025" (0.64mm)
Diameter - Inside, Expanded 0.563" (14.30mm)