PLV1E121MDL1
Nichicon
Product No:
PLV1E121MDL1
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 120UF 20% 25V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series PLV
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 120 µF