PLV2A100MDL1
Nichicon
Product No:
PLV2A100MDL1
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 10UF 20% 100V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) 42mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series PLV
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.8 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF