PM32-6R8M-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM32-6R8M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 6.8UH 1A 180 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 18 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Inductance 6.8 µH
Series PM32
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 40MHz