POE-55IG-AFI
TE Connectivity Laird
Product No:
POE-55IG-AFI
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Description:
POE INJECTOR 30W 55V DESKTOP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 65°C
Compliance -
Output Connector RJ45 (Data, Power)
Current - Output 550 mA
Approval Agency CE, CSA, EN, TUV, UL
Input Connector IEC 320-C14
Mounting Type Desktop
Size / Dimension 3.25" L x 3.00" W x 1.50" H (82.6mm x 76.2mm x 38.1mm)
Product Status Obsolete
Weight -
Series -
Type Passive Injector
Number of Ports 1
Data Rate 10/100/1000 Mbps
Efficiency 78%
Note AC Power Cord Sold Separately
Voltage - Output 55V
Mfr TE Connectivity Laird
Features OCP, SCP
Package Bulk
Power (Watts) - Per Port 30W
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC