PPTE3000GP5VDC-E024
Honeywell Aerospace
Product No:
PPTE3000GP5VDC-E024
Manufacturer:
Honeywell Aerospace
Description:
TRANSDUCER PREC PRESSURE
User Guide
Operating Pressure 3000PSI (20684.27kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Industrial Automation
Termination Style Cable
Output Type Analog, RS-485
Port Size Female - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Product Status Obsolete
Pressure Type Vented Gauge
Supplier Device Package -
Series PPTE
Accuracy ±0.24%
Package / Case Cylinder
Voltage - Supply 6V ~ 30V
Output 0 V ~ 5 V