PQ50/50-3C94
Ferroxcube
Product No:
PQ50/50-3C94
Manufacturer:
Ferroxcube
Package:
PQ 50 x 50
Description:
FERRITE CORE PQ 3C94 2PC SET
User Guide
Effective Area (Ae) mm² 328
Tolerance ±25%
Material 3C94
Core Type PQ
Product Status Active
Supplier Device Package PQ 50 x 50
Effective Length (le) mm 113
Series -
Effective Permeability (µe) 2030
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 37100
Length 2.008" (51.00mm)
Gap Ungapped
Mfr Ferroxcube
Height 1.969" (50.00mm)
Package Bulk
Width 1.260" (32.00mm)