Home / DC DC Converters / PQAE50-D48-S24-D
minImg
PQAE50-D48-S24-D
CUI Inc.
Product No:
PQAE50-D48-S24-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC-DC ISOLATED, 50 W, 36~75 VDC
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 2.083A
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 92%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.46" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Power (Watts) 50 W
Series PQAE50 (50W)