PRCMT30-15DO
Autonics
Product No:
PRCMT30-15DO
Manufacturer:
Autonics
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (TA)
Ingress Protection IP67
Termination Style Connector
Output Type NO, 2-Wire
Sensing Distance 0.591" (15mm)
Response Frequency 200Hz
Shielding Unshielded
Product Status Active
Indicator LED
Series PRCM
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V