PRD-11AG0-277
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-11AG0-277
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 277V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage 240VAC - Nom
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 35.4 mA
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 27.7 VAC
Product Status Active
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 277VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 235.5 VAC