PRD-11AH0-120
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-11AH0-120
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage 125VDC - Nom
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 85 mA
Coil Resistance 290 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 12 VAC
Product Status Active
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 120VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 102 VAC