PRD-11AH0-208
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-11AH0-208
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 208V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage 125VDC - Nom
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 41.7 mA
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 20.8 VAC
Product Status Active
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 208VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 176.8 VAC