PRD-11DG0-125
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-11DG0-125
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 125V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 240VAC - Nom
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 16 mA
Coil Resistance 7.81 kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 12.5 VDC
Product Status Active
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Relay Type General Purpose
Series PRD
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 125VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 93.75 VDC