PRD-11DG0-48
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-11DG0-48
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 50A 48V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Contact Rating (Current) 50 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Resistance 1150 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 4.8 VDC
Product Status Last Time Buy
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 48VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Release Time 20 ms
Must Operate Voltage 36 VDC