PRD-1AY0-24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-1AY0-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 24V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage 277VAC - Nom
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 410 mA
Coil Resistance 12 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 2.4 VAC
Product Status Active
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Relay Type General Purpose
Series PRD
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 24VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 20.4 VAC