PRD-1DY0-110
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-1DY0-110
Description:
POWER RELAY ASSEMBLY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 277VAC - Nom
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 18.2 mA
Coil Resistance 6.05 kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 11 VDC
Product Status Last Time Buy
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 110VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 82.5 VDC