PRD-2DG0-24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-2DG0-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE 30A 24V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 240VAC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 83.3 mA
Coil Resistance 288 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 2.4 VDC
Product Status Active
Contact Form -
Relay Type General Purpose
Series PRD
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 24VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 18 VDC