PRD-3AY0-24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-3AY0-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 24V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage 277VAC - Nom
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 410 mA
Coil Resistance 12 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 2.4 VAC
Product Status Active
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 24VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 20.4 VAC