PRD-3DG0-12
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-3DG0-12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 277VAC - Nom
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 169 mA
Coil Resistance 71 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 1.2 VDC
Product Status Last Time Buy
Contact Form SPST-NO (DM) (1 Form X)
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Relay Type General Purpose
Series PRD
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 12VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 9 VDC